Как да почистите тапицирани столове?
Те царуват в хола, в кухнята и в трапезарията. И можете да ги използвате във всяка стая, от детската, през спалнята, до домашния офис. Столовете, защото говорим за тях, са функционални мебели, които имат и декоративна функция и придават характер на всяка стая, в която ще стоят.
Използваме ги, като работим, почиваме, релаксираме, четем книги, а също и се храним. На тях седят членове на домакинството и гости (както редовни, така и напълно непознати). Столовете са мебели, които могат да се комбинират с други интериорни елементи или да се оставят като отделни седалки. Честото им използване означава, че те бързо се замърсяват. И така, как почиствате тапицирани столове?
Поддържането на дома си подреден е необходимост и често практическо удоволствие. Усвоили сме премахването на прах, прахосмукачката и почистването на пода до съвършенство, но някои мебели и почистването им може да ни затрудни. Тапицираните столове със сигурност са такива мебели. Как да почистите тапициран стол? Ще разберете, като прочетете тази статия.
Столовете са изложени на постоянен контакт с прах и мръсотия. Те често се оцветяват. Когато ги използваме по време на хранене, се случва хапка от торта или котлет да падне върху седалката, или да капе кафе или чай върху седалката. Освен това има и наши деца, които понякога без да се замислят отпускат ръцете си, омазнени от месо, върху тапицерията на стола. От този вид петна не е лесно да се отървете.
Има много начини за почистване на тапицирани столове. Тези методи се различават в зависимост от материала, с който са покрити. Тапицерията може да бъде памук, велур, кадифе или кожа (както естествена, така и екологична). Всяко покритие изисква различна почистваща формула. Така че нека се запознаем с всички методи.
Столове, тапицирани с естествена кожа
Кожените столове са най-лесни за поддържане чисти. Кожата е устойчива на влага, така че не е лесно да я изцапате. И за да се отървете от мръсотията, просто избършете с кърпа, навлажнена във вода и няколко капки течност за миене. Кожата може да се почиства и с различни специализирани препарати.
Как да почистите тапициран стол с различен материал?
При столове, тапицирани с памук, лен или вълна, трябва да работите повече. Влакната на тези материали са по-податливи на петна и почистването им изисква използването на гъба, напоена с мек почистващ препарат.
Вашият стол е станал жертва на черно силно кафе или добро сухо червено вино? Петната от тези течности са изключително трудни за премахване. Затова срещу тях се тегли най-тежките оръдия. Тапицираните столове могат да се почистват с разтвор на лимонена киселина. Ако нямаме под ръка, вместо това можем да използваме почистващ препарат за почистване на най-силните замърсявания.
Въпреки това, преди да използвате каквото и да е за почистване на целия стол, си струва първо да го проверите върху по-малката и по-малко видима част от мебелите. Може да се случи препаратът да обезцвети или повреди стола и това е, което искаме да избегнем. За целта нанасяме малко количество от препарата върху материала на готовия стол, на невидимо място. Ако нищо не е повредено или обезцветено – почистваме цялото с приготвен препарат.
Или може би е време за нов стол?
Научихме най-добрите методи за почистване на тапицирани столове. Но понякога се случва столовете да са вече толкова износени, че не е изгодно да ги почистваме, или пък напълно сме загубили сантимента си към тях и не пасват на новата вътрешна подредба. В такива случаи си струва да помислите за закупуване на нови столове. Новите тапицирани столове трябва да отговарят на цялостния интериорен дизайн, да отговарят на вашите нужди и да са функционални по предназначение. В нашия магазин на www.meble.pl сме подготвили богата на разнообразие от столове оферта, сред които със сигурност ще изберете най-подходящия за вас и вашия дом или апартамент.